Metoda MAZLI

Maminkám: Pomoc, dítě neposlouchá a skáče do silnice! Co s tím?

Občas ode mě lidé chtějí „věty, jak na děti“. A ještě nejlépe jenom nějakou jednu dvě všespásné.

Jenže takhle to nefunguje.

Tu se ve mě ozvala softwarová inženýrka a programátorka: Sice není jedna univerzální věta, ale může existovat koncept řešení – algoritmus, který univerzální bude. A právě takový algoritmus jsem pro vás napsala a vtělila ho do pěti laskavých písmen pro snazší zapamatování.

Není to jedna věta, kterou řeknete a najednou bude vše jako mávnutím proutku pryč, ale vyřeší jakoukoliv těžkou situaci. Díky němu u vás doma zavládne pohoda, blízký vztah plný důvěry a láska bez podmínek, co zvoní ve slovech i činech.

Říkám mu Metoda M.A.Z.L.I.

Proč je to „Metoda“? V programování slovo metoda znamená sekvenci konkrétních kroků vedoucí ke kýženému výsledku. A přesně to Metoda M.A.Z.L.I. je 🙂 Sled činností, na jehož konci čeká laskavé opečování (namísto hromady výčitek a nervů v kýblu :D).

Pokud ji budete používat, tak vám tu pohodu, harmonii a lásku bez podmínek i do těžkých situací přinese. Navíc minimalizuje jejich opakování a zcela otočí i vztahy, které už jsou třeba nějak pošramocené.

Bez ohledu na to, jak velké děťátko máte – od miminka až k puberťákům. Vyzkoušejte si to sami 🙂

Co znamená to M.A.Z.L.I.?

Z teček jste asi poznali, že jde o akronym, zkratku.

MMlčím

AAkceptuju

ZZajímám se

LLáskuju

IIntegruju

Teď si tu naši malou mazlivou abecedu pojďme spolu rozebrat. Jak je u mě zvykem, hezky prakticky na příkladu, žádném lážo plážo, ale pořádně vyhrocená situace s nervama našponovanýma k prasknutí. Když se totiž natrénujete na ní, tak ty ostatní zvládnete levou zadní 😉

Když se ocitnu v těžké situaci (nejen) s děťátkem, tak první věc, kterou udělám, bude, že:

  • 1
    Mlčím

Není to jednoduché, když se v člověku vaří všechny ty emoce. Ale víte co? Tak, jak teď jste, je ve vaší moci to zvládnout. Možná ne hned a vždycky, ale postupně to půjde čím dál tím líp.

Co když „jde o život“?

Pokud situace vyžaduje okamžitý zásah, aby se ochránilo zdraví, tak je na místě jednoduše jednat. Jako v naší vzorové situaci z nadpisu 😊

Praktická situace: Mlčím

Jdete do obchodu po chodníku hezky ručku v ručce, vy kráčíte u rušné silnice, děťátko bezpečně na vzdálenější straně. Povídáte si, koukáte cestou na broučky, sluníčko svítí, je teplo a vám je tak lehce. Říkáte si, že to ale umí být pohoda s těmi dětmi, co?

Najednou se vám děťátko vytrhne a dvěma skoky těch jindy tak neohrabaných nožiček je na kraji silnice a chystá se do ní vkročit.

Vám se zastaví srdce.

Rychle jako útočící had se po tom mrněti natáhnete a strhnete ho zpátky na sebe, až se z toho posadíte na zadek. S dítětem v náručí. Brečí na plné pecky a vy ho po rychlém zkontrolování pevně tisknete k sobě a objímáte. Brečíte taky.

A mlčíte.

Co když vám mlčení fakt nejde?

Můžete si pomoci mnoha různými způsoby dle vašeho naturelu – hluboké pomalé dýchání (delší výdech než nádech -> zklidňuje), kamínek ohlazený řekou v kapse nebo třeba donuťte svůj mozek najít tři zelené věci okolo sebe. A hned se vám bude snáze pokračovat tím druhým bodem.

  • 2
    Akceptuju

Přijímám, že ta situace teď je tak, jak je. Odkládám nějakou potřebu ji hodnotit. Hodnocení okolí nepouštím ani jedním uchem dovnitř a druhým ven, prostě ho ignoruju. Soustředím se na sebe a své děťátko. Opouštím také potřebu posuzovat oprávněnost reakce či projevu svého děťátka i sebe.

Praktická situace: Akceptuju

Pro uklidnění jste si vybrala vydýchání. Po třech sériích „hluboký nádech – zadržení dechu – delší výdech“ silou vůle rozhýbáte strachem a stresem sevřenou čelist i ruku a děťátko pohladíte po hlavě se slovy:

„Jsem s tebou, lásko. Jsme v bezpečí.“

Tisknete se k sobě, hladíte ho a tišíte, dokud se děťátko trochu neuklidní. Využíváte ten čas k tomu, abyste sebe uklidnila co nejvíce. Třeba právě tím dýcháním s počítáním. Díky tomu zvládnete celou situaci vyrovnaná a s laskavostí.

Taková zkušenost s láskyplným přístupem v krizové situaci dá základ tomu, aby se ta krizová situace už příště neopakovala. A také posílí váš vztah s děťátkem o důvěru, pocit bezpečí a vědomí, že je milováno bez podmínek.

I když jste z něj právě měla skoro infarkt. 🙂

  • 3
    Zajímám se

Můžu mít a pravděpodobně mám nějaké domněnky, co a proč se dělo, ale zatím nemám vstup od děťátka. Neznám jeho důvody, mohla bych reagovat úplně mimo, a tím pohnojit nejen tu situaci, ale i zbytečně pošramotit náš vztah.

Praktická situace: Zajímám se

Přesunuli jste se na lavičku kousek dál od silnice, kde je větší klid. Tulíte se k sobě, držíte se za ruce nebo třeba jen sedíte vedle sebe. Ptáte se, co se dělo ve světě vašeho děťátka, abyste díky této znalosti mohla otevřít cestu k nalezení řešení na míru. Takovému, které bude mít skutečný potenciál příště této nebezpečné situaci předejít.

„Zlato, copak se dělo? Proč jsi běžel do té silnice?“

„Tam byla kočička.“

„Kde? Na druhé straně?“

„Jo.“

„Aha, tys ji viděl a chtěl jsi za ní běžet?“

„Jo.“

Unáhlené rodičovské reakce bez vnímání pohledu děťátka se mohou stát semínky dětského přesvědčení „rodiče mi nerozumí“. Rozumět totiž můžeme jen tehdy, když se o druhého člověka zajímáme, ptáme se a neprojektujeme do něj sebe a své představy.

Je také důležité u toho mít ladící vnitřní nastavení a neptat se jen na oko, nebo „protože to řekla KT“. Ale s opravdovým a upřímným zájmem. Protože jak už jste možná sami zjistili, jenom říkat jiná slova nestačí 😄

  • 4
    Láskuju

Už víme, co se dělo a proč. A teď to přijde. Láska bez podmínek v praxi.

Reagujte tak, abyste neodmítali dítě. Naopak. Aktivně vyjádřete dítěti přijetí a odmítněte pouze to konkrétní jednání. Ostatně, pokud děťátko něco zkoušelo a ono vám to nevyhovuje nebo jde o nebezpečnou věc, může vám pomoci si uvědomit, že přístup „Co to asi udělá?“ byl zdrojem mnoha a mnoha objevů lidstva.

Tak bych ho v děťátku do země nezadupávala. Jen bych tomu dala nějaký rámec – což udělám tím, že dodám kontext a své vnímání toho, co se dělo. Stejně jako informace, které děťátko třeba ještě nezná nebo si v zápalu zkoumání či hry neuvědomuje.

Praktická situace: Láskuju

Jste stále spolu, ve vzájemném napojení a porozumění. Společně kráčíte touhle pro vás oba těžkou chvílí. Vaše děťátko se od vás učí nejenom to, jak zpracovat tuhle konkrétní situaci, ale také čerpá styl řešení pro všechny situace příští. Obejmete se:

„Broučku, líbí se mi, jak zkoumáš svět. Ale tohle bylo hodně nebezpečné. V silnici jezdí auta, a kdybys tam takhle vběhl, tak by tě mohla srazit a ublížit ti. To nechci.“

Děťátko mlčí a kouká do země.

Ladí to s vámi, ale chybí vám slova, jak svou lásku a zájem o svět a prožívání vašeho děťátka vyjádřit? Pak pro vás něco mám: inspiraci najdete v mém eBooku zdarma Týden s láskou bez podmínek.

Každý den z týdne se koukneme na jednu z vět, které nosí pohodu a vzájemné porozumění k nám domů. Povídám o tom, co vám, děťátku a vašemu vztahu přinese si ji říkat (kdo by nechtěl, aby za ním děti vždy uměly s čímkoliv přijít) a je tam i to, jak pohladit a zahojit sebe. Díky tomu ve vás pomyšlení na koncept lásky bez podmínek nebude vyvolávat pohoršené: „To mu mám jako říkat, že to udělal dobře?!“ A reagování slovy „To je v pořádku, nezlobím se. Jen to příště zkusíme trochu jinak, jo?“ už nebude takové sci-fi 😉

  • 5
    Integruju

Všechno je opečované, nervy zklidněné a oba máme k dispozici plnou mozkovou kapacitu nerušenou nějakým strachem či bolestí? Pak je čas na nabídku alternativního řešení a domluvení pro příště 😊

Praktická situace: Integruju

Otočíte se na děťátko:

„Máš nějaký nápad, co bys mohl příště udělat, až tě něco bude zajímat na druhé straně silnice?“

Děťátko stále kouká dolů: „Nevím...“ hlesne.

Vy se usmějete: „Já mám nápad, jak bychom to příště mohli zkusit. Chceš slyšet?“

Děťátko se na vás koukne a usměje se: „Ano.“

Věnujete mu další něžný úsměv a řeknete: „Když tě něco zaujme, tak mi to prosím nejdřív ukaž prstem. A pak se na to koukneme spolu. Je to tak pro tebe ok? Že mi to zkusíš nejdřív ukázat?“

„Ano!“ směje se vaše děťátko.

Nově nalezené řešení integrujete otázkou: „A jak mi to ukážeš? Já abych věděla, jestli to poznám.“

„Tááákhle!“ ukazuje vám váš malý milovník prozkoumávání prstem na prorezlou dodávku zaparkovanou na druhé straně silnice.

Usmějete se na něj: „Děkuju! Takhle to určitě poznám :)"

Jak k tomuhle bodu přistoupit?

Nerozkazuju. Zvu k hledání společného řešení, které bude ok pro nás oba. Nehledám kompromis, to je prohra-prohra (oba musí nějak ustoupit). Jdu na domluvu, jiným slovem konsenzus, což je situace výhra-výhra. V našem případě tedy:

  • Já nebudu mít u silnice nervózní tik v oku a strach, že mi tam dítě skočí, až uvidí berušku na patníku.
  • Děťátko má cestu, jak naplnit svou potřebu zkoumání a objevování světa bezpečným způsobem.

Co se to teď vlastně stalo?

Využili jste metodu M.A.Z.L.I. v praxi a díky tomu jste zvládli těžkou chvíli s přehledem, grácií a láskou k sobě i děťátku. Dobrá práce 🙂

Mlčím – Nereagovali jste unáhleně. Mlčením jste si dali prostor zpracovat své vlastní emoce.

Akceptuju – Celou situací jste prošli ve vyrovnanosti a přijetí, čímž jste do ní přinesli klid.

Zajímám se – Zajímali jste se o to, co se dělo v té malé hlavičce. Jakou potřebu se snažila komunikovat?

Láskuju – Přijali jste děťátko a opečovali ho. Odmítli jste jen dané jednání, dodali kontext a to vše bez obviňování.

Integruju – Společně jste našli nové řešení a ihned jste si ho vyzkoušeli v praxi.

Pak už to zůstává jen na opakování 🙂

Čím více budete tenhle způsob aplikovat, tím více se budou ta domluvená řešení posilovat. Samozřejmě záleží na věku děťátka a konkrétní situaci. Některá budou hned a některá budou chtít víc opakování.

Mám pro vás dobrou zprávu – jednotlivá domluvená řešení se posilují i vzájemně. Jednoduše řečeno „kdykoliv využijete metodu M.A.Z.L.I., posílíte i všechny ostatní domluvy, které s její pomocí vznikly“. A to za to stojí, co?

Takže: „Maminko, M.A.Z.L.I. mě“ 🙂

Zní vám to všechno super, ale nedovedete si představit, že byste to dokázali udělat v praxi, když vám děťátko běží do silnice, hodí sebou venku na zem a pláče jako na lesy nebo mydlí lopatičkou sousedovic Aničku na písku?

Nejste v tom sami. A právě pro vás tu je moje kniha Vyřeš to bez křiku, ve které vám ukážu, že i vy to svedete od „Mlčím“ až po „Integruju“ a můžete se naučit vyřešit jakoukoliv stresovou situaci s dětmi v klidu, efektivně a s láskou. Ať už jde o velké emoce jako zoufalý pláč, pohlcující smutek, lítost či výbuchy vzteku, domluvu na odcházení/spinkání/jídle/oblékání/doplňte si dle sebe :)) nebo doma lítají hračky či silná slova.

To dáte! 🙂

Mějte se nádherně a (u)žijte si svět spolu s dětmi a láskou bez podmínek ❤️

Vaše KT z Mazli mě

V Mazli Mě ukazuji rodičům, že vše, co potřebují pro radostné a klidné dny s dětmi, mají sami v sobě. Předávám svou cestu, jak znovu objevit svůj vnitřní kompas a žít v laskavosti, štěstí, blízkosti a lásce bez podmínek. K sobě, dětem i partnerovi. Pokud si chcete hned vyzkoušet, jestli to je pro vás, koukněte na mého průvodce zdarma Týden s láskou bez podmínek :)

Zajímá vás, kdo vás bude provázet? Kdo je to ta KT z Mazli mě? Odpovědi najdete v mém příběhu.
Jste jako já víc na obrázky? Pak zavítejte na Instagram Mazli Mě. Se mnou a dalšími fanoušky pomazlení můžete potkat i na Facebook fan page, kde trousím krátká zamyšlení a inspiraci, nebo v uzavřené facebookové skupině. Tam otevíráme moje i vaše soukromější témata.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.