Občas ode mě lidé chtějí „věty, jak na děti“. A ještě nejlépe jenom nějakou jednu dvě všespásné.
Jenže takhle to nefunguje.
Tu se ve mě ozvala softwarová inženýrka a programátorka: Sice není jedna univerzální věta, ale může existovat koncept řešení – algoritmus, který univerzální bude. A právě takový algoritmus jsem pro vás napsala a vtělila ho do pěti laskavých písmen pro snazší zapamatování.
Není to jedna věta, kterou řeknete a najednou bude vše jako mávnutím proutku pryč, ale vyřeší jakoukoliv těžkou situaci. Díky němu u vás doma zavládne pohoda, blízký vztah plný důvěry a láska bez podmínek, co zvoní ve slovech i činech.
Říkám mu Metoda M.A.Z.L.I.
Proč je to „Metoda“? V programování slovo metoda znamená sekvenci konkrétních kroků vedoucí ke kýženému výsledku. A přesně to Metoda M.A.Z.L.I. je 🙂 Sled činností, na jehož konci čeká laskavé opečování (namísto hromady výčitek a nervů v kýblu :D).
Pokud ji budete používat, tak vám tu pohodu, harmonii a lásku bez podmínek i do těžkých situací přinese. Navíc minimalizuje jejich opakování a zcela otočí i vztahy, které už jsou třeba nějak pošramocené.
Bez ohledu na to, jak velké děťátko máte – od miminka až k puberťákům. Vyzkoušejte si to sami 🙂
Z teček jste asi poznali, že jde o akronym, zkratku.
M – Mlčím
A – Akceptuju
Z – Zajímám se
L – Láskuju
I – Integruju
Teď si tu naši malou mazlivou abecedu pojďme spolu rozebrat. Jak je u mě zvykem, hezky prakticky na příkladu, žádném lážo plážo, ale pořádně vyhrocená situace s nervama našponovanýma k prasknutí. Když se totiž natrénujete na ní, tak ty ostatní zvládnete levou zadní 😉
Když se ocitnu v těžké situaci (nejen) s děťátkem, tak první věc, kterou udělám, bude, že:
Není to jednoduché, když se v člověku vaří všechny ty emoce. Ale víte co? Tak, jak teď jste, je ve vaší moci to zvládnout. Možná ne hned a vždycky, ale postupně to půjde čím dál tím líp.
Co když „jde o život“?
Pokud situace vyžaduje okamžitý zásah, aby se ochránilo zdraví, tak je na místě jednoduše jednat. Jako v naší vzorové situaci z nadpisu 😊
Můžete si pomoci mnoha různými způsoby dle vašeho naturelu – hluboké pomalé dýchání (delší výdech než nádech -> zklidňuje), kamínek ohlazený řekou v kapse nebo třeba donuťte svůj mozek najít tři zelené věci okolo sebe. A hned se vám bude snáze pokračovat tím druhým bodem.
Přijímám, že ta situace teď je tak, jak je. Odkládám nějakou potřebu ji hodnotit. Hodnocení okolí nepouštím ani jedním uchem dovnitř a druhým ven, prostě ho ignoruju. Soustředím se na sebe a své děťátko. Opouštím také potřebu posuzovat oprávněnost reakce či projevu svého děťátka i sebe.
Taková zkušenost s láskyplným přístupem v krizové situaci dá základ tomu, aby se ta krizová situace už příště neopakovala. A také posílí váš vztah s děťátkem o důvěru, pocit bezpečí a vědomí, že je milováno bez podmínek.
I když jste z něj právě měla skoro infarkt.
Můžu mít a pravděpodobně mám nějaké domněnky, co a proč se dělo, ale zatím nemám vstup od děťátka. Neznám jeho důvody, mohla bych reagovat úplně mimo, a tím pohnojit nejen tu situaci, ale i zbytečně pošramotit náš vztah.
Unáhlené rodičovské reakce bez vnímání pohledu děťátka se mohou stát semínky dětského přesvědčení „rodiče mi nerozumí“. Rozumět totiž můžeme jen tehdy, když se o druhého člověka zajímáme, ptáme se a neprojektujeme do něj sebe a své představy.
Je také důležité u toho mít ladící vnitřní nastavení a neptat se jen na oko, nebo „protože to řekla KT“. Ale s opravdovým a upřímným zájmem. Protože jak už jste možná sami zjistili, jenom říkat jiná slova nestačí 😄
Už víme, co se dělo a proč. A teď to přijde. Láska bez podmínek v praxi.
Reagujte tak, abyste neodmítali dítě. Naopak. Aktivně vyjádřete dítěti přijetí a odmítněte pouze to konkrétní jednání. Ostatně, pokud děťátko něco zkoušelo a ono vám to nevyhovuje nebo jde o nebezpečnou věc, může vám pomoci si uvědomit, že přístup „Co to asi udělá?“ byl zdrojem mnoha a mnoha objevů lidstva.
Tak bych ho v děťátku do země nezadupávala. Jen bych tomu dala nějaký rámec – což udělám tím, že dodám kontext a své vnímání toho, co se dělo. Stejně jako informace, které děťátko třeba ještě nezná nebo si v zápalu zkoumání či hry neuvědomuje.
Ladí to s vámi, ale chybí vám slova, jak svou lásku a zájem o svět a prožívání vašeho děťátka vyjádřit? Pak pro vás něco mám: inspiraci najdete v mém eBooku zdarma Týden s láskou bez podmínek.
Každý den z týdne se koukneme na jednu z vět, které nosí pohodu a vzájemné porozumění k nám domů. Povídám o tom, co vám, děťátku a vašemu vztahu přinese si ji říkat (kdo by nechtěl, aby za ním děti vždy uměly s čímkoliv přijít) a je tam i to, jak pohladit a zahojit sebe. Díky tomu ve vás pomyšlení na koncept lásky bez podmínek nebude vyvolávat pohoršené: „To mu mám jako říkat, že to udělal dobře?!“ A reagování slovy „To je v pořádku, nezlobím se. Jen to příště zkusíme trochu jinak, jo?“ už nebude takové sci-fi 😉
Všechno je opečované, nervy zklidněné a oba máme k dispozici plnou mozkovou kapacitu nerušenou nějakým strachem či bolestí? Pak je čas na nabídku alternativního řešení a domluvení pro příště 😊
Nerozkazuju. Zvu k hledání společného řešení, které bude ok pro nás oba. Nehledám kompromis, to je prohra-prohra (oba musí nějak ustoupit). Jdu na domluvu, jiným slovem konsenzus, což je situace výhra-výhra. V našem případě tedy:
Využili jste metodu M.A.Z.L.I. v praxi a díky tomu jste zvládli těžkou chvíli s přehledem, grácií a láskou k sobě i děťátku. Dobrá práce 🙂
Mlčím – Nereagovali jste unáhleně. Mlčením jste si dali prostor zpracovat své vlastní emoce.
Akceptuju – Celou situací jste prošli ve vyrovnanosti a přijetí, čímž jste do ní přinesli klid.
Zajímám se – Zajímali jste se o to, co se dělo v té malé hlavičce. Jakou potřebu se snažila komunikovat?
Láskuju – Přijali jste děťátko a opečovali ho. Odmítli jste jen dané jednání, dodali kontext a to vše bez obviňování.
Integruju – Společně jste našli nové řešení a ihned jste si ho vyzkoušeli v praxi.
Čím více budete tenhle způsob aplikovat, tím více se budou ta domluvená řešení posilovat. Samozřejmě záleží na věku děťátka a konkrétní situaci. Některá budou hned a některá budou chtít víc opakování.
Mám pro vás dobrou zprávu – jednotlivá domluvená řešení se posilují i vzájemně. Jednoduše řečeno „kdykoliv využijete metodu M.A.Z.L.I., posílíte i všechny ostatní domluvy, které s její pomocí vznikly“. A to za to stojí, co?
Takže: „Maminko, M.A.Z.L.I. mě“ 🙂
Zní vám to všechno super, ale nedovedete si představit, že byste to dokázali udělat v praxi, když vám děťátko běží do silnice, hodí sebou venku na zem a pláče jako na lesy nebo mydlí lopatičkou sousedovic Aničku na písku?
Nejste v tom sami. A právě pro vás tu je Online kurz Metoda M.A.Z.L.I., ve kterém vám ukážu, že i vy to svedete od „Mlčím“ až po „Integruju“ a můžete se naučit vyřešit jakoukoliv stresovou situaci s dětmi v klidu, efektivně a s láskou. Tak na to mrkněte 😉
Do proudu laskavého a harmonického života s dětmi vás odpíchnu také ve svém obsáhlém eBooku zdarma Týden s láskou bez podmínek. No jo no, se mi to nějak zvrhlo s tím obsahem 🙂 Ale zase tam najdete vše potřebné k tomu, abyste si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaký klid a pohoda u vás doma může být. Po referencích uživatelů přidávám i varování: Možná už to nebudete chtít jinak 😀
Mějte se nádherně a (u)žijte si svět spolu s dětmi a láskou bez podmínek ❤️
Vaše KT z Mazli mě