KT_usmev

Maminkám: Jak se žije s Mazli mě a moje cesta k tomu

Jak se žije s Mazli Mě?

Představte si, že vám to s dětmi klape. Jsou šťastné, svobodné, saturované vaší pozorností a vědomou přítomností. S radostí pak odbíhají za svým zkoumáním a zájmy.

Ale vy víte, že uvnitř sebe mají nesmazatelně vepsáno, že vy jste jejich přístav, základní kámen a nesoudící opora. Když potřebují, přijdou za vámi a schoulí se ve vaší laskavé náruči.

A uspávání?

Váš nejoblíbenější okamžik dne. Je to čas, kdy jste jenom spolu. Jenom vy a děti. Tady a teď. Pomazlíte se, přečtete knížku. Když pak vaše děťátko usne, ležíte chvíli s ním a pozorujete ho. Něžně ho pohladíte po hlavě a jste v pokoře před tím, že taková úžasná bytost skrze vás přišla na tento svět a do vašeho života.

Tohle teď žiju já.

Dřív jsem si to neuměla ani představit

Žila jsem v přesvědčení, že je normální být nespokojená. Sama se sebou i s tím, co se mi v životě děje. Vždy jsem měla seznam toho, co musím dokázat, abych spokojená být mohla.

Myslela jsem si, že je špatné brát ohledy na svá přání a přijmout se taková, jaká jsem. A tak jsem měla tendenci se raději ostatním přizpůsobovat, aby nevznikaly konflikty.

Neuměla jsem to tehdy správně pojmenovat. Ale věřila jsem, že mou hodnotu a to, kým mám být, určují ostatní lidé a jejich názory.

Fakt jsem myslela, že nejde žít jinak. Že se to takhle prostě dělá.

Pak se narodil můj syn 🙂

Najednou jsem viděla čistě a jasně, co bych svému synovi předala. A jedna věc mi byla jasná hned:

Když jsem ho držela v náručí, všechno tohle mě praštilo jako kladivo.

Jak…

  • můžeme žít šťastně, pokud dostáváme lásku a přijetí jen na základě splnění cizích požadavků na to, jací máme být?
  • máme v dospělosti vědět, co je správné, když už v dětství jsme nuceni ignorovat svůj vnitřní kompas?
  • můžeme mít víru v sebe a spokojený život, když po vyjádření našich přání či potřeb může přijít trest, bagatelizace či ignorace?

To vše namísto prosté snahy si porozumět a domluvit se.

Najednou jsem viděla čistě a jasně, co bych svému synovi předala. A jedna věc mi byla jasná hned:

Takto to pro něj nechci

Nedovedu říci proč, ale od počátku jsem si byla jistá, že je v mé moci vystoupit z tohoto cyklu zraňující výchovy předávaného v naší společnosti z generace na generaci. Cítila jsem, že má cesta z bludného kruhu nevede přes obviňování okolí.

Naši rodiče, jejich rodiče ani ti jejich nebyli či nejsou horší, než jsme nyní my. Všichni vždy volíme tu nejlepší možnou cestu, jakou v dané chvíli vidíme. A všichni se můžeme rozhodnout tu cestu změnit, když by nám na ní nebylo dobře.

Hledat jiné možnosti

Otevřela jsem se novému směřování a postupně našla kontaktní rodičovství, respektující přístup k sobě i dětem a partnerskou výchovu. Byla jsem v úžasu z vlídné komunikace a vnímání děťátka jako komplexní lidské bytosti, jejíž potřeby jsou bez ohledu na její stáří zcela rovnocenné s mými.

To vše pro mě bylo nové. A i díky tomu, že jsme neměli zajeté jiné zvyklosti, byla aplikace těchto metod snadná. Cítila jsem se v tom suprově.

Jenže mi to stále zcela neladilo

Divila jsem se, proč cítím nepříjemný vnitřní tlak, když se někdo pozastavuje nad tím, že se k synovi chovám „jinak“. Myslela jsem, že se musím obhajovat. Čekala jsem na schválení okolí, abych si mohla oddychnout, že teď už mám teda hotovo. A ono to překvapivě nefungovalo.

V tu chvíli jsem pochopila, že další změna, kterou potřebuju udělat, vede směrem dovnitř. Jenže změnit vnímání sebe sama pro mě bylo daleko náročnější. Jaký jsem člověk, když odhodím očekávání ostatních a jejich pozdvižená obočí? Skvělým rádcem mi byl znovuobjevený vnitřní kompas, který neomylně signalizoval, když co je pro mě v pořádku a co ne.

Stačilo jen naslouchat a pustit očekávání. Důvěřovat životu a své cestě.

Odměna byla neuvěřitelná

Postupně jsem získala schopnost nepřebírat na sebe zodpovědnost za pocity ostatních lidí – od svých blízkých až po cizí mámy na hřišti. Naopak jsem převzala zodpovědnost za svou spokojenost, štěstí a radost ze života. Přestala jsem je dávat do rukou ostatním a pak se zlobit, když to nedopadlo dle mých přání a představ.

Situace, ve kterých jsem dříve byla nejistá a zmocňoval se mě vztek nebo smutek, nyní zvládám v klidu a s nadhledem. Díky svému vnitřnímu kompasu jsem schopná včas rozpoznat, kdy přestávám reagovat s láskou a pochopením.

Z otázek lidí známých i neznámých jsem viděla, že je zajímá to samé:

Jak žít lásku v lehkých i těžkých chvílích?

Ale chyběl mi projekt, na který bych je mohla odkázat. Takový, který by byl celostní. Zaměřený jednak na to, jak lidem pečujícím o děti dodat vnitřní sílu a zalátat díry fyzické, psychické i emocionální, kterými jim utíká energie.

Druhak prezentující možnosti, jak s těmito nově objevenými zdroji naložit a pečovat o ně. Aby skutečně žili to, že je normální být šťastný, mít naplněné potřeby a cítit se v bezpečí a přijímaný bez nutnosti plnit jakékoliv podmínky.

A tak vzniklo Mazli mě.

Moje vize je, že děti i dospělí, všichni, jak tu na světě jsme, si zasloužíme:

Opečovat, pomazlit, být přijímáni ve své přirozenosti.

V Mazli mě sdílím svou cestu k lásce uvnitř každého z nás. I to, jak ji začít vyzařovat navenek, jakmile ji uvnitř sebe najdete. Lásku bez podmínek pro sebe, své děti i partnera.

Pak si nikdo nemusí o naplnění svých potřeb říkat křikem a agresí. Cítit se nedostatečně, když není on nebo jeho život podle někoho jiného. Může rozdávat svou lásku a dary kolem sebe a žít tak, jak jeho samotného naplňuje. Děťátko i dospělý.

Jsou tohle kvality, které byste chtěli ve svém životě?

Mohu vám být průvodcem na vašem putování. Nedokážu pro vás postavit lanovku. Dát vám pár vět, které když řeknete, tak bude všechno zařízeno. Tak to nefunguje. Ale můžu vám pomoci nebloudit při hledání toho, co je správně pro vás a pro vaši rodinu.

Všechny odpovědi už máte totiž v sobě.

Vykročíme? 🙂

Vaše KT (čti Kej-Tý, tedy Katie) z Mazli mě

P. S. Kouknout se můžete také na stránku Můj příběh, kde více mluvím o tom, jak jsem před více než 20 lety začínala a jaké kroky i slepé odbočky a pády jsem potřebovala zažít, než jsem našla cestu, po které teď kráčím.

P. P. S. Článek se stejným tématem jako je tento, jen ve verzi pro ty tatínky, které spíše zaujme množství programovacích jazyků, které jsem se naučila, a kolik dílů Lary jsem odehrála, najdete na Tatínkům: Kdopak je ta KT? A kdyby vás zajímalo, k čemu vám může být užitečné, že články na Mazli Mě mají dvě verze, koukněte na stránku Proč dvě verze článků.

V Mazli Mě ukazuji rodičům, že vše, co potřebují pro radostné a klidné dny s dětmi, mají sami v sobě. Předávám svou cestu, jak znovu objevit svůj vnitřní kompas a žít v laskavosti, štěstí, blízkosti a lásce bez podmínek. K sobě, dětem i partnerovi. Pokud si chcete hned vyzkoušet, jestli to je pro vás, koukněte na mého průvodce zdarma Týden s láskou bez podmínek :)

Zajímá vás, kdo vás bude provázet? Kdo je to ta KT z Mazli mě? Odpovědi najdete v mém příběhu.
Jste jako já víc na obrázky? Pak zavítejte na Instagram Mazli Mě. Se mnou a dalšími fanoušky pomazlení můžete potkat i na Facebook fan page, kde trousím krátká zamyšlení a inspiraci, nebo v uzavřené facebookové skupině. Tam otevíráme moje i vaše soukromější témata.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.