nesoudici clovek

Maminkám: Naslouchající a nesoudící člověk? Takhle si ho snadno najdete. (Velký přehled)

Jak Mazli mě roste, obracíte se na mě čím dál víc se svými životními příběhy. Velmi si vážím důvěry, se kterou sdílíte své situace s dětmi, osobní, partnerské i rodinné. Odpovídám na vaše zprávy a chci nezklamat naději, kterou z nich cítím. Naději, že cesta k životu s dětmi a láskou bez podmínek existuje. Naději, že ji najdete.

Chci tuhle naději svými odpověďmi přetavit do absolutní jistoty, že je reálná jak cesta, tak destinace. Dodávám vám podporu a pevné ukotvení v tom, že vy už na cestě dávno jste a každým krokem, který uděláte, jste o krok blíže ke svému cíli.

Špička ledovce

Je mi také jasné, že ještě daleko více je vás, kteří jste nenapsali, ale řešíte v životě podobné situace. Hledáte. Tápete. A někdy na čas házíte flintu do žita s tím, že už to prostě lepší nebude, abyste ji pak za čas pracně v té kupce hledali a trochu odpočinutí šli zase dál.

A tak pro vás všechny píšu článek o tom, proč si dovolit hledat pomoc. O tom, jak je nebezpečné rčení, že má žena domácí nepohodu přikrýt sukní. Jak se to umí snadno zvrhnout, když se aplikuje na malé věci. Ty mají totiž při neřešení tendenci přerůst ve veliké, ze kterých se cesta hledá složitěji (agrese partnera, výhružky, závislosti, nevěry). Ale i tady to jde, ač se to na začátku zdá nemožné 🙂

KT

Kdy je tedy fajn hledat pomoc zvenčí?

Platí to pro všechny roviny – osobní, rodičovskou/s dětmi, partnerskou, širší rodina, společnost… Protože pokud máte v životě něco, co „hnije“, tak ono to samo nezmizí, ale naopak – bude se to postupně šířit do celého vašeho systému a ovlivňovat ostatní oblasti.

  • Dlouhodobá situace
    Je vaše spokojenost v nějaké oblasti snížená delší dobu? Ne nutně na bodu mrazu, ale je to téma, ze kterého jste mrzutá, vnímáte ho jako problémové, vyvolává to u vás doma napětí, hádky a křik? Pak vám i malý posun v této oblasti přinese větší spokojenost a klid. A ušetří hodně nervů 🙂
  • Zacyklení a přenášení zodpovědnosti
    Zacyklením myslím stav, kdy cítíte, že reagujete stále stejně a chtěli byste jinak, ale sami k tomu neumíte najít cestu. Někdy se říká „překročit svůj stín“. A co je přenášení zodpovědnosti? Když si myslíte nebo říkáte věty jako „nemohla jsem jinak“, „tys mě k tomu donutil“, „kdybys nekřičel, tak jsem tě nebouchla“. Věříte, že za vaše chování a pocity mohou ostatní. Že je jejich vina, když se necítíte dobře, a měli by být jiní. Chovat se jinak, abyste "mohli" být šťastní.
  • Nátlak okolí
    Pokud si s nimi neumíte poradit a nevíte, jak reagovat, hledejte pomoc i tehdy, když věty z předchozího bodu slyšíte od okolí vy. Pravda je totiž taková, že stejně jako vaše děti nemůžou za to, když na ně křičíte vy, ani vy nemůžete za pocity a nálady ostatních lidí ani za to, když je na vás ventilují. Ne, opravdu si nemůžete sama za to, že na vás partner zvyšuje hlas a nebo vám nadává.

Kde hledat a jak poznat, co bude sedět právě vám?

Nejde o žádný oficiální seznam
Je klidně možné, že najdete někoho, kdo nabízí jinou cenu než mnou uváděné, nebo že máte zkušenost pozitivní či negativní. Každý jsme jiný a je to tak v pořádku. Co sedne jednomu, nemusí druhému a neciťte se prosím mým soupisem nikam nijak tlačeni.

Je to prostý přehled pro ty, kteří potřebují pomoci s těžkými tématy ve svém životě, a nevědí, jaké jsou možnosti. Cítí se zaseknutí, je jim ouvej a už nevědí, jak dál jinak. Netuší, že na to nemusí být sami.

Možnosti jsou nepřeberné. Servírujeme obecný přehled s osobními komentáři, vhledy a zkušenostmi KT z Mazli mě. A na závěr jako dezert trocha povzbuzení a výhledů na lepší časy. Ať vám šmakuje 😊

Čerpám z osobních zkušeností, jelikož se tématu seberozvoje s přihlédnutím ke spirituálnímu aspektu našich životů, léčení dětských traumat a získávání životních, partnerských a rodičovských kompetencí sama již přes dvacet let věnuji.

Chci vás podpořit v tom, že pomoci zvenčí se nemusíte bát, a proto jsem ke každé možnosti napsala jak to, co čekat, že se bude dít, tak kolik vás to bude stát. I to, jak vám to může pomoci a proč to fungovat nemusí. Pokud vás nezajímají všechny možnosti, o kterých vím, ale chcete se něco dozvědět jen o některých z nich, tady jsou přímé odkazy na místa v článku:

Rozcestník velkého přehledu pomoci
od KT z Mazli mě 

Pamatujte – když to nevyjde napoprvé, nic se neděje. Zkusíte to jinde.
Zvládnete to. Budete žít život s láskou bez podmínek 🙂

Něco extra pro podporu na vaší cestě. Nebo pro rozšíření obzorů a vědomí, že existuje spousta laskavých lidí, kteří chtějí pomáhat svými zkušenostmi:

A nyní podrobněji ke každé možnosti:

  • 1
    Rodina a přátelé
  • O co jde?
    Hledáte pomoc v „domácích zdrojích“. Často jste blízko sebe a běžně se stýkáte, takže nemusíte řešit nějaké speciální schůzky.
  • Kolik vás to bude stát?
    Většinou zadarmo nebo za cenu pochutin k vaší povídací seanci.
  • Jak vám to pomůže?
    Výhodou je to, že vás a vaše prostředí znají. Nemusíte jim spoustu věcí vysvětlovat, protože při tom dost možná stáli vedle vás. Super je také to, když potřebujete nějaký rychlý vhled do tématu, které je pro vás citlivé, a víte o sobě, že můžete padat do emočně nebo historicky zatížené reakce.
  • Proč vám to nemusí fungovat?
    Jsou zatížení osobní interpretací a zároveň nemají všechny informace o tom, co se u vás děje za zavřenými dveřmi. Mohou mít osobní sympatie (třeba přátelé k tomu z páru, koho znají déle), které nemusí být schopni oddělit, a reagovat objektivně. Pak vám to může pomoci na "vyvztekání" a postěžování si, ale k systémovému řešení dlouhodobě špatné situace se spolu nedoberete.
Máte kamaráda terapeuta či psychologa?
Je to někdo, kdo zná vás i vaši situaci a může vás vyslechnout a je schopný i otázkami vést vás na vaší cestě dál? Tak to je super. Ale přistupujte k tomu s rozumem, ju? Ten kamarád je s vámi v přátelském vztahu, ne jako terapeut. Jednak si chce odfrknout a druhak by vám jinak účtoval sazbu 🙂

Jako fajn řešení se mi jeví dospěle téma otevřít: „Ráda bych znala tvůj názor a nasměrování s benefitem toho, že ti to nemusím povídat od Adama, bo mě znáš. Jak to vidíš?“ Může vám tzv udělat cenu nebo můžete nabídnout barter – vy si u něj budete moci odložit, co vás trápí, on vás vyslechne a pomůže. A vy mu na oplátku upečete buchtu nebo přinesete jablka ze zahrádky.
  • 2
    Cizí člověk se zkušenostmi (offline či na internetu)
  • O co jde?
    Průvodce, kteří nabízí svou radu formou (video)hovorů, mailu, či offline konzultací. Vybírejte moudré lidi, kteří mají velké zkušenosti a sami dosáhli úspěchů v tom, co potřebujete vyřešit. Dlouhodobě se danému tématu věnují, vzdělávají se a posouvají v oboru. Vždy se dívejte na to, co nabízejí zadarmo – videa, články, eBooky zdarma (jako je třeba můj Týden s láskou bez podmínek :)), jak se prezentují online. Poskytují zadarmo hodnotný obsah, který vám pomůže, pohladí či povzbudí? Nebo je to jen tak, aby se neřeklo?

    To je jedním z ukazatelů kvality jejich služeb a můžete z toho odvodit i kvalitu služby placené. Samozřejmě mohou být výjimky, kdy daný člověk je excelentním expertem ve svém oboru, ale online prezentaci třeba ani nemá. Pak se o něm nejspíše dozvíte z referencí od někoho a orientujte se podle nich. Specifikem je, že nestudovali školu se zaměřením na psychologii, nejsou akreditovaní žádnou institucí apod.
  • Kolik vás to bude stát?
    Jednorázové konzultace nebo výměna několika emailů s nasměrováním mohou být zadarmo, ale u delšího řešení už jde o placenou službu, kdy danému člověku hradíte jeho čas, který věnuje vám na konzultaci, přípravě na ni, případně přípravě výstupů pro vás po ní. Tento čas nemůže věnovat své rodině, dětem a sobě.

    Cena za hodinu se pohybuje dle zkušeností, znalostí a poskytovaného výstupu od cca 500 po 2 000Kč. Občas vidím i nabídku na levnější balíček více konzultací, které můžete využít během delší doby vždy s odstupem na to, aby se nové poznatky usadily a vy jste je zvládli zakomponovat do svého života.
  • Jak vám to pomůže?
    Jednoznačnou výhodou je to, že takový člověk není zatížený osobními interpretacemi vás ani situace a snadněji se mu nahlíží celkový obrázek, tzv. helicopter view. Snadno ve vašem sdílení svede identifikovat uzlové body, které po opečování přinesou velký pozitivní výsledek na více rovinách, na které jsou napojené.

    Pokud má osobní zkušenost s vaším trápením, může mít opravdu velký přehled v dostupných možnostech, co vše může pomoci, a sdílet ho s vámi. Zažitý na vlastní kůži, ne pouze vyčtený z knih. Může vidět souvislosti, které ten, co situaci nezažil, považuje za nedůležité, ale v danou chvíli pro vás mají velikou váhu.

    K odborníkovi s titulem bývá někdy těžké se dostat, protože jsou zvláště v časech nějaké světové krize přetížení. Ale v téhle kategorii je nabídka větší. Pokud si vyberete člověka, který vaši situaci osobně prožil, má díky tomu zkušenosti z první ruky, a navíc už jí provázel desítky nebo i stovky dalších lidí, může vám poskytnout vhled, který vás hodně posune. Velmi motivující je i vědomí „Tady je reálný člověk, který byl tam, kde jsem teď já. A je spokojený. Můžu to zvládnout taky“.
  • Proč vám to nemusí fungovat?
    Takový člověk vás nezná a nemusí mít praxi se stovkami lidí. Vychází z informací, které poskytnete, a „selského rozumu“. Tedy třeba že pokud přicházíte s partnerskými problémy a hádkami, tak je pravděpodobné, že nebude klapat ani sex, a i to bude téma na pořešení. Pokud jde o zkušeného člověka, nebude dělat žádné unáhlené soudy a nejdříve se doptá, jak se v dané oblasti cítíte a co prožíváte.

    A nejlépe – namísto soudů, nálepkování a konkrétních rad pro tu kterou situaci (pokud je nebudete přímo chtít) vás bude spíše směrovat otázkami do sebe – abyste nalezli způsob, jak pro další situace najít odpověď sami v sobě. A tím získali kompetence a sebevědomí – že tohle svedete 🙂

    Nevýhodou je, že pro tuhle skupinu lidí nemusí být konzultace jejich hlavním fokusem práce. Mohou psát knihy, tvořit online kurzy a nemusí mít takovou kapacitu na konzultování, jakou byste potřebovali.
Dejte na svůj pocit
Pokud by se vám dostalo urážek, ponižování, nálepkování a cítili byste se ještě hůř, běžte o dům dál. Nezůstávejte v tom, kde vám není dobře. Tohle platí pro všechny možnosti ze seznamu. I studovaní odborníci jsou "jenom lidé" a může jim někdy něco uklouznout, ale nemělo by to být pravidlem.

Jestli se ale po sezení cítíte ještě hůř než před ním nebo na něm padají soudy jako "Stejně se rozejdete." či "Vy si to děláte sama! Nesmíte/musíte xy!" a vám v tom není dobře, koukněte se po někom jiném. Na druhou stranu, pokud vás takový přístup nakopává do akce, tak jste právě našli skvělého parťáka.
  • 3
    Terapeut/psycholog na volné noze nebo firma, která je sdružuje: individuální sezení
  • O co jde?
    Bude si s vámi povídat (přes video, telefonicky nebo osobně) člověk, který studoval školu nebo absolvoval nějaké akreditované školení v daném oboru – psycholog, psychiatr, terapeut. To neznamená, že „by to s vámi bylo vážné“. Jsou to lidi stejně jako všichni ostatní a prostě pomáhají 🙂 Pokud je to pro vás důležité, můžete se zeptat, jestli je daný odborník vázán lékařským tajemstvím.
  • Kolik vás to bude stát?
    Ceny jsou obecně vyšší, protože finančně zohledňujete to, že daný člověk strávil v některých případech docela dost let studiem, tréninky a v lepším případě se i nadále vzdělává, publikuje v oboru, šíří znalosti. Výhodou je, že některé pojišťovny na terapie přispívají, nebo je možné získat „žádanku“ od lékaře, pokud je vaše situace vážná.

    Jinak se připravte na částku cca 1 000 – 3 000 Kč za jedno individuální sezení (= jste tam jen vy a odborník). Pokud je to mimo vaše možnosti, ale chcete pomoc od někoho "s titulem", můžete se podívat po skupinových sezeních. Případně existují i sdružení, která poskytují terapeutickou pomoc zdarma. Vyhledávejte na internetu to, co vás trápí, spolu třeba s "terapie zdarma".
  • Jak vám to pomůže?
    Je to nejsnazší cesta k člověku, který bude mít pravděpodobně hodně velké zkušenosti s řešením daných situací u mnoha a mnoha lidí a je to jeho denní chleba třeba i desítky let. Pokud najdete takového, který vám sedne, může se stát, že obrovskou úlevu a proměnu pocítíte už po prvním individuálním sezení. U těch je totiž fokus jenom na vás a posun je opravdu rychlý, pokud chcete.

    V případě firmy je zase výhodou to, že máte přehledně na výběr z mnoha terapeutů, vidíte fotku, zaměření a informace o nich. Můžete si vybrat takového, jaký se vám zamlouvá, a v případě, že vám to nebude ladit, snadno si v rámci stejné firmy zvolíte jiného.

    Firmy či organizace se často zaměřují na konkrétní téma a poskytují komplexní pomoc. Třeba v případě pomoci ženám, které zažívají agresi partnera, nejenže pomůžou s psychikou, ale buď přímo zařídí nebo nasměrují na někoho, kdo pomůže s dalšími kroky – třeba pro ženu s dětmi zařídí azylové bydlení, poradí, jak komunikovat s policií, OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí).
  • Proč vám to nemusí fungovat?
    Může být velmi obtížné někoho vůbec najít a sekundárně najít někoho, u koho je pro vás finančně reálné absolvovat více sezení. Pokud máte velké trápení, jedno sezení může udělat velikou změnu, ale nemusí vám stačit. Zde záleží na tom, jestli už máte s terapií nějaké zkušenosti, nebo ne. Jinak postupuje někdo, kdo si přišel popovídat poprvé, otrkává se a učí otevírat, a jinak ten, kdo už má sezení za sebou více.

    Se soukromým odborníkem si nemusíte sednout a nemáte pak snadno dostupného nikoho "náhradního". Na druhou stranu ti, kteří mají nejvíce zkušeností, a tedy i největší potenciál na pomoc, často pracují na sebe.

    Také vám nemusí vyhovovat přístup, který daný odborník používá, což někdy nezjistíte po prvním sezení. Ale nenechte se tím odradit a hledejte dál. Pokud řešíte finance a chcete "studovaného" člověka, můžete se podívat po skupinových sezeních.
  • 4
    Terapeut/psycholog na volné noze nebo firma, která je sdružuje: skupinové sezení
  • O co jde?
    Stejně jako v předchozím bodě s vámi bude mluvit odborník s titulem, ale spolu s vámi tam bude ještě několik dalších lidí, které trápí stejná věc.
  • Kolik vás to bude stát?
    Skupinovky bývají levnější než individuální sezení, protože se cena za čas odborníka rozkládá mezi více lidí. Záleží tedy na počtu lidí ve skupince. Na druhou stranu je potřeba mít nějaký pronajatý prostor pro více lidí. O online skupinovkách jsem ještě neslyšela, ale dejte mi vědět, pokud vy ano.
  • Jak vám to pomůže?
    Zůstávají stejné výhody jako v předchozím bodě, ale velkou výhodou skupinovek je to, že zjistíte, že ve své situaci nejste sami. I jiní lidé mají podobný problém, což vám uleví a budete se spolu radovat z vzájemných úspěchů. Znáte to – sdílené trápení je poloviční a sdílená radost dvojnásobná 🙂

    A také spolu přijdete na různé nové úhly pohledu a vzájemně se inspirujete. Mohou vzniknout i nová přátelství.
  • Proč vám to nemusí fungovat?
    I nevýhody jsou obdobné jako u předchozího bodu. Navíc u skupinovek nemusí být postup při řešení vašeho problému tak rychlý, protože není fokus jenom na vaše trápení. Pro mě byly z tohoto důvodu časově efektivnější individuální terapie v kombinaci s dalšími (všemi :)) možnostmi, o kterých tady v článku mluvím. A skupinovou terapii jsem jako jedinou (zatím) nevyužila. Jestli vy ano a máte pocit, že by k ní tady ještě něco mělo zaznít, napište mi. 😉

    Zjevná nevýhoda je tu pro ty, kteří se stydí mluvit před lidmi o svém prožívání a trápení. Třeba máte pocit, že o nic nejde a jste fňukna (jaký je mužský rod od fňukny? Fňuknín? Fňukňák?) nebo že to je těžké téma a prostě vám to nepůjde přes pusu. A co by si o vás "pomysleli lidi". Ale tady vás chci podpořit a říct: nebojte se toho. Nikdo vás nebude nijak pranýřovat, smát se vám nebo vámi pohrdat. Všichni budete na jedné lodi.

    Pokud si kvůli dostupnosti nebo financím nevyberete žádnou jinou možnost než skupinovku, a tam se bojíte jít, protože se stydíte, běžte i tak. Na začátku své pocity a obavy proberte s tím, kdo skupinu povede, a domluvte se, že budete nejdřív jenom poslouchat. Jak uslyšíte mluvit ostatní, postupně z vás opadne stres a stud a třeba na dalším sezení už se budete chtít zapojit. Nebo na tom dalším. A i kdyby ne, tak už jenom naslouchání vás posune a uleví vám v tom, že se svým trápením nejste sami.

Ještě z jiného soudku

Když už tu spolu jsme a máme takové encyklopedické okénko na téma kudy do života v laskavosti a lásce bez podmínek, přidávám ještě další možnosti, které vám umožní se posunout se z místa. Pro někoho možná denní chleba, pro někoho úplná novinka. Třeba budou sedět právě vám.

Každopádně i pokud si vyberete cokoliv z prvního bloku možností, libovolná z těchto může sloužit jako výtečný doplněk. Začnete si totiž integrovat, že pečovat o sebe anebo se chtít rozvíjet a posouvat je v pořádku a je to běžná součást života, která přinese užitek vám i okolí. 🙂

KT

Rozepisuji se více, protože já sama byla online kurzy do doby před několika lety nepolíbená, a o ženských kruzích jsem už vůbec nic netušila, a tak by se mi hodil takový podrobný popis, jak mi to může pomoci, co čekat a na co si případně dát pozor.

  • 1
    Ženské kruhy (mužské, smíšené)
  • O co jde?
    Ženský kruh je pro mě o sdílení, vzájemnosti a péči a také o možnosti zažít si přijetí taková, jaká jsem, a se vším, co ke mně patří. Bylo pro mě úžasné zažít, jak bezpečně a přijímaná se mohu cítit po deseti minutách ve společnosti zcela neznámých žen. Některé z nich byly moje vrstevnice a některé mi mohly být maminkami. Všechny jsme sdílely své aktuální prožívání a navzájem se od sebe učily. Za tři hodiny se mi otevřely obzory rozmanitosti a tvůrčí síly i křehkosti ženství víc než za třicet let předtím.

    Sdílení je ale trochu jiné než u terapeuta. Není to o tom, že by vám ženy začaly říkat, co máte dělat, a dokonce ani to, co je k vašemu tématu napadá. Můžete je samozřejmě o vhled požádat – zvláště tehdy, když je tam někdo s osobní zkušeností ve vašem tématu, kdo je třeba o 10 let dál, to může být velmi motivační, ale primárně platí to, že co se ve vás při sdílení někoho jiného začne ozývat, je pro vás. Nesdílíte to nahlas, nevstupujete druhé ženě do jejího sdílení s radami a náměty. Je to takový dárek, váš k rozbalení, prozkoumání a zpracování. Klidně o tom ale při svém sdílení můžete mluvit a přijít tím na to, proč se vám startují takové myšlenky 🙂

    Prakticky jde o to, že se v příjemném prostoru sejde skupina žen. Dané místo může být vyzdobené, třeba květinami, drobnými dekoracemi, hudebními nástroji, kamínky, ale může jít také o mýtinu v lese. Jednoduše tam, kde je vám dobře. Můžete přinést drobné občerstvení, květiny, ovoce. Je zajímavé pozorovat, co která z žen (včetně vás samotné) do prostoru přináší. Nejen hmotně, ale i energií.

    Jedna z žen je v roli průvodkyně a vnímám za sebe jako dobré, aby na to měla vzdělání a zkušenosti. Bude vám pomáhat otevírat citlivé otázky a provázet jimi, a tak je vhodné, aby to uměla dělat bezpečně. Každý kruh je věnovaný nějakému tématu. Například „vnitřní dítě“ nebo „vztah s maminkou/tatínkem“. A mimochodem, existují i mužské kruhy a kruhy smíšené.
  • Kolik vás to bude stát?
    Cena se různí. Pokud se budete připojovat do vypsaného kruhu, počítejte s cca 400 – 1 000 Kč za jedno sezení dle jeho délky, zkušeností průvodkyně, regionu a obsahu. Je možné i nechat si uspořádat kruh přímo na míru pro sebe a kamarádky. V tom případě si domluvíte vlastní program a počet účastnic.

    Oblíbené jsou třeba předporodní rituály s péčí o nastávající maminku. A pokud nemáte kamarádky a ráda byste kruh absolvovala, nebojte se s otázkou oslovit nějakou průvodkyni v okolí.
  • Jak vám to pomůže?
    Můžete sdílet to, co se jinde stydíte. Samozřejmostí je diskrétnost. Co se na kruhu řekne, to tam i zůstává. Průvodkyně zajištuje, aby měla každá žena prostor ke sdílení a také, aby se kruh nestočil jiným směrem, než jaké je jeho téma.

    Je to prostor na orientaci do sebe. Napojení se na svůj vnitřní kompas. Otázky, které se řeší a otevírají, nejsou většinou žádná raketová věda. Ale málokdy (nikdy) si v běžném životě nenajdeme prostor na to, abychom si sedly, vzaly do rukou papír a tužku a tři hodiny se věnovaly rozjímání nad nimi. A přitom právě až za nějaký čas soustředění se nám začnou v mysli otevírat ta méně běžná a více do hloubky a našeho nitra sahající dvířka, za kterými vede cesta dál.

    Součástí může být i fyzické opečovávání, které může být i vzájemné jako třeba pohlazení či masáž, nebo každý sám za sebe a na sebe. U klasického ženského kruhu prosím nečekejte erotické vyznění či aktivity. Je to přátelské opečování mezi ženami. Jako s dobrou kamarádkou, která vás nechá mluvit, neskáče vám do řeči s nevyžádanými radami, a když potřebujete, tak vás obejme. Můžete si na sebe například (nechat) namalovat obrázek hennou a nebo prostě jen tak být v bezpečném prostředí, kde nemusíte nic, co nechcete, a nikdo se vám za to neposmívá a netlačí vás do toho. Rozhodně doporučuji se předem informovat, jaké aktivity jsou v plánu a co přesně obnášejí. Ať se můžete skutečně informovaně rozhodnout, jestli se chcete účastnit nebo ne.

    V průběhu kruhu máte skvělou příležitost nacítit si své aktuální hranice a jste podpořeny v tom je klidně komunikovat. Nechcete sdílet, co se zrovna děje ve vašem světě? Nemusíte. Nechcete odpovídat na otázku, kterou vám jiná žena položila, nebo poskytnout vhled, o který žádala? Můžete ji s úctou a respektem odmítnout. Necítíte se na to, nechat se pohladit či obejmout? Můžete to říct a nikdo se na vás nebude škaredit. Nebo se cítíte na to dávat a nechcete přijímat? Či naopak? Je to krásná příležitost k tomu si tohle v sobě prozkoumat, přijmout a propustit, co je možná okolo toho v nás těžkého. Je to místo pro opravdové uvolnění se do svého těla: na kruhu můžete opravdu beze studu zpívat, tančit, psát, malovat.

    Oproti výše zmíněným variantám není výjimkou, že se více mluví i o duši a spirituálních aspektech života. Nejsou témata, která by byla tabu a „nevhodná“. Můžete sdílet vaše prožívání smrti blízkého člověka, ale také radost z narození nového člena rodiny. Stejně tak svá osobní selhání či úspěchy.
  • Proč vám to nemusí fungovat?
    Kruh není terapeutický prostor, je to místo pro sdílení a spolubytí. Proto pokud řešíte nějaké velké těžké téma a potřebujete ve svém životě učinit konkrétní kroky, se kterými potřebujete pomoc, pak doporučuji vyhledat pomoc někoho, kdo vás jimi provede.

    Kruh klidně můžete využít jako podpůrný prostředek pro úlevu a spočinutí v prostředí, kde chvíli nemusíte nic řešit a rozhodovat. Mnoho odpovědí přijde právě se sdílením. Tím, jak někomu neznámému vyprávíte příběh svého trápení a potřebujete ho celý vměstnat do několika souvětí, musíte zjednodušovat a při tom vám spoustu věcí docvakne. Pokud sdílet nebudete, tenhle benefit nebude. I tak ale zůstane ta část opečování a naslouchání ostatním ženám. Zpomalení a zklidnění.
  • 2
    Online kurzy pro získání nových kompetencí
  • O co jde?
    Na závěr zařazuji i nováčka vůči staletím sdílení člověk na člověka, novinku posledních let – online vzdělávání formou ucelených kurzů pokrývajících během několika týdnů různá témata od procházení rozvodem, problémy s dětmi, v partnerském vztahu, ve vztahu k sobě. Stačí si vybrat. Nejčastěji cca 4 týdny, kterým odpovídají 4 moduly kurzu. Skládají se většinou z části teoretické, kdy tvůrce vysvětlí, jak je možné danou věc uchopit jinak a získat nové kompetence, vyřešit svůj problém nebo se nějak posunout. A části praktické, kdy konkrétně poví, jak to udělat.

    Lektory a tvůrci jsou jak lidé s titulem v daném oboru, tak bez něj. Formát jsou nejčastěji videa, často je k dispozici i jejich audio verze a psaný přepis. Pro každý týden bývají vypsané konkrétní akční kroky, abyste se dobrali výsledku, který tvůrce pro daný modul připravil. Například v kurzu o zvládání stresových reakcí a křiku na děti může být v jednom modulu úkol vyplnit si pracovní listy, které vás vedou k zjištění, jaké situace ve vás ten křik a hněv spouštějí. S touto informací se pak pracuje v dalším týdnu kurzu.
  • Kolik vás to bude stát?
    Existují i kurzy zadarmo, ale často bývají jako vstupní brána do většího a komplexnějšího kurzu, který už je placený. Kurz zdarma sice nevyřeší všechny vaše problémy, ale je to dobrý způsob, jak si ověřit, jestli vám sedí daný průvodce/tvůrce/lektor. Určitě doporučuji podívat se na to, co daný člověk nabízí zdarma, než pořídíte něco z jeho placené nabídky.

    Ceny jsou velmi rozdílné a závisejí na úrovni a specifičnosti kurzu stejně tak jako na zkušenostech daného tvůrce. Začínají na několika tisících za kratší kurz (nejčastěji 3-5 týdnů). U zavedených tvůrců ale nejsou výjimkou ani daleko dražší kurzy s cenovkou v řádech vyšších desítek tisíc a kurzy o delším trvání, např. na celý rok. Poměrně běžná je garance vrácení peněz během 14 dnů, ale závisí to na délce kurzu. U kurzu na týden taková garance nedává moc smysl.
  • Jak vám to pomůže?
    Je to super věc pro samotáře, kteří rádi jedou sami a ve svém tempu. Také pro ty, kteří nechtějí sdílet s někým cizím, ale cítí, že nasměrování potřebují. Je ale potřeba mít svou vnitřní motivaci a vytrvat jak v kurzu, tak v aplikování do života. Což se daleko lépe dělá s podporou, a proto je fajn si buď najít někoho v kurzové skupině, nebo rovnou přizvat kamarádky. Pak si budete navzájem dodávat energii pokračovat, i když to bude těžké.

    Zase platí, že je potřeba dobře si vybrat svého průvodce. Pokud takového najdete a máte svou motivaci se učit a získávat ty životní kompetence (schopnosti v nějaké životní oblasti), tak se k nim můžete dostat za levnější peníz, než při osobních sezeních.

    Většinou ke kurzu bývá i podpůrná skupina na Facebooku, kde tvůrce odpovídá na otázky a pomáhá v průběhu kurzu. Také můžete sdílet (pokud je ta možnost ve skupině zapnutá, tak i anonymně) a dostane se vám zpětné vazby od lektora nebo od dalších frekventantů kurzu, což přináší pocit sounáležitosti a sdílení.
  • Proč vám to nemusí fungovat?
    Když pominu výběr (pro vás) nevhodného kurzu/průvodce/tvůrce, tak největším úskalím je zmiňovaná osobní motivace a vytrvalost. Nemáte nad sebou žádný „bič“, že musíte někam dorazit na terapii, sezení, kruh nebo si s někým zavolat. Je to opravdu na vás. Na druhou stranu to je každá osobní změna, pokud má být trvalá. Ani kdyby se na hlavu postavil, žádný průvodce, terapeut či psycholog nesvede změnu udělat za vás.

    Pokud v sobě tu vnitřní motivaci najdete – třeba že chcete žít šťastnější život, nebýt stále tak naštvaná a popudlivá, dělat dětem radostné dětství, mít fajn vztah s partnerem – tak je váš úspěch nevyhnutelný, ať si vyberete cokoliv 😉
    Vaše vnitřní motivace totiž bude váš největší osobní fanoušek a vždy vám dodá jistotu v tom, že vám může být lépe. A také energii hledat zase o trochu jiný přístup, který vám v tu chvíli pomůže a posune vás dál.

Óda na zmrzlinu aneb citronová až do konce života?

KT v poli

Jak vidíte, možných cest je spousta, a stejně jako každému chutná jiná zmrzlina, bude vám i každému sedět jiný přístup. Nechoďte do toho s následujícím přístupem: že strašně pečlivě vyberete cestu nebo konkrétního terapeuta a určitě vám bude sedět a když ne, tak musíte vydržet, pionýři! Nemusíte 🙂 Pokud vám to nesedí, je dobré se sám sebe zeptat, jestli jde o nějaký počáteční nezvyk, protože pak má smysl si dát třeba dvě tři repete a vidět, kam se to hýbe. Taky je super rovnou pěkně začerstva svůj pocit tomu pomáhajícímu člověku říct. I z jejich reakce poznáte, jestli vám jejich přístup sedí, nebo potřebujete něco jiného.

A stejně jako se zmrzlinou – chutě se mění. Třeba teď začnete s citronovou (což byl mimochodem kdysi můj benchmark pro hodnocení kvality zmrzlinárny), pak přesedláte na čokoládové příchutě, a nakonec už možná po zmrzlině toužit nebudete vůbec. Jednou za čas si ji třeba dáte jen tak na zkoušku nebo na mls, ale v pohodě se bez ní v životě obejdete a budete šťastní. Paralela s terapií nasnadě.

Mějte láskyplný den a nezapomeňte se pomazlit

Dovolte si otevřít se myšlence, že na cokoliv těžkého, co v životě řešíte, ať už je to velká věc nebo „banalita“, nemusíte být sami. Usínejte s představou, jak vám bude krásně, budete se cítit volní a svěží, až vám ta trampota přestane zabírat myšlenkový prostor.

A jestli se stydíte úplně a strašně moc, nikam se vám nechce, ale přesto vás něco trápí a kazí to život váš i vašich děťátek, tak mi prostě napište mail. Buď vám svedu pomoci rovnou, nebo vás nasměruji někam dál.

Nejste na to sami a spolu to dáme 🙂

Vaše KT z Mazli mě

V Mazli Mě ukazuji rodičům, že vše, co potřebují pro radostné a klidné dny s dětmi, mají sami v sobě. Předávám svou cestu, jak znovu objevit svůj vnitřní kompas a žít v laskavosti, štěstí, blízkosti a lásce bez podmínek. K sobě, dětem i partnerovi. Pokud si chcete hned vyzkoušet, jestli to je pro vás, koukněte na mého průvodce zdarma Týden s láskou bez podmínek :)

Zajímá vás, kdo vás bude provázet? Kdo je to ta KT z Mazli mě? Odpovědi najdete v mém příběhu.
Jste jako já víc na obrázky? Pak zavítejte na Instagram Mazli Mě. Se mnou a dalšími fanoušky pomazlení můžete potkat i na Facebook fan page, kde trousím krátká zamyšlení a inspiraci, nebo v uzavřené facebookové skupině. Tam otevíráme moje i vaše soukromější témata.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.