Katerina Brei Hlavicka 01

Tatínkům: Kdopak je ta KT?

Born and raised developer.


Když se jí přestala plést písmenka na klávesnici, ukázali jí Karla a Merkur. Ale ji nejvíc bavily Miny, Lego a hraní si s děrnými štítky. A koukat na tátu, jak hraje Prince.

Na vlastní závěrečnou znělku a zachráněnou vnadnou princeznu si ale ještě nějakou dobu musela počkat, protože jí princ furt padal na špichály.

Co bylo dál?

O pár let později začala packat (Turbo Pascal) a plavat s delfíny (Delphi) a pak se to zvrhlo a plynule rozšířila o Javu, C, C++, C#, Javascript, HTML, PHP… no, nebudeme to rozmazávat. Bylo toho dost. Hned po získání titulu (inženýrka) na dlouhá léta zakotvila u ABAPu jakožto SAPí softwarová architektka a developerka a lítala obrazně i doslova po projektech.

Ve volném čase hopsala s Larou (se všema a ano, znám nude mod) a jí podobnými nebo osobně na real-life kung-fu trénincích. Koukala na akčňáky a ležela v knížkách a komiksech. U strategií, adventur a FPS/TPS se naseděla, že by je ani nevyjmenovala, a záliba v onlajnovkách jí přinesla poznání nových kultur. A ne, nemám teď na mysli národy ve WoWku xD.

Pak se jí narodil syn 🙂

Tehdy KT identifikovala diskrepanci v běžné české výchově. Na vstupu mám rozkazy, zákazy, autoritářství a na výstupu chci laskavost, otevřenost a "řekni prosím a děkuju"? To by byla hodně pošahaná FIFO. A tak se, se zvědavostí sobě vlastní, vrhla na reverse engineering, debugging a modifikace vedoucí ke spokojenosti všech uživatelů.

Pro testovací účely použila svého syna i sebe samu a zjistila, že mitigace nežádoucích situací a přesun k energeticky smysluplnému životnímu uspořádání jsou zcela prosté. A umí v něm být místo i na všelijaké bejkárny, které si mnoho lidí odpírá, když „jsou ti rodiče“.

Jde to i jinak

Plně stačí:

  • revidovat zdroje, které máme jako jednotlivci i rodina k dispozici
  • společně si definovat seznam funkčních a nefunkčních požadavků na výsledný systém
  • a nakonec jejich prioritizaci a plán implementace modifikací

Když to chceme vymazlit, můžeme využít i možnost zavedení SLA a dohodnout si metriky, časové rámce jejich vyhodnocování a action plan pro případ, že by současný setup domluvených hodnot nedosahoval.

Nic nového pro kancelářské krysy, ne?

Pokud vám ale…

není jasné, jak tohle "same old, same old" zavést v rodinném týmu?
do hlavy namísto "rodina – tým" naskakuje něco jako "banda nevděčníků v čele s tou, co neví, co chce, ale nebude spokojená, dokud to nedostane"
uvnitř zaclání pocit, že pro ně děláte první poslední a stejně to nikdy není dost. A ještě dostanete čouda a studenou večeři i postel…

Tak jste tady správně

Ukážu vám svůj projekt rozkouskovaný do snadno uchopitelných celků, metod a knihoven. Občas (často) to bude na příkladech z IT, programování, her nebo filmů a dost pravděpodobně v tom bude figurovat i autová terminologie.

V neposlední řadě pak také taktika a strategie. Ovšem ne s cílem dominovat a produkovat unifikované jedince, ale aplikace s motivací nabídnout dětem i rodičům cestu klidné domluvy s pochopením potřeb ostatních lidí i svých.

A také názorně ukázat, jak dosáhnout naplnění zmíněných potřeb bez křiku, vyhrožování a vydírání. V tom totiž není dobře nikomu – ani tomu, kdo to poslouchá, ani tomu, kdo to vyslovuje.

Kam teď?

Můžete se kouknout na můj blog. Ve svých článcích nabízím úhel pohledu systémové designérky a jako programátorka vždy přidávám snadno implementovatelné moduly (nebo aspoň hotfix), které vedou k harmonii v rodině, a opatchovaným potřebám všech.

A hlavně: ponechávají dětem prostor pro rozvoj jejich plného potenciálu, kritického myšlení a schopnosti vyhodnotit, co je správné a co ne. Obecně i pro ně osobně.

Mějte se krásně a udělejte si dnes radost. Prostě se pomazlete! Ať už je teď vaším pomazlením cokoliv.

Vaše KT (čti Kej-Tý, tedy Katie) z Mazli mě

P. S. Kouknout se můžete také na stránku Můj příběh, kde více mluvím o tom, jak jsem před více než 20 lety začínala a jaké kroky i slepé odbočky a pády jsem potřebovala zažít, než jsem našla cestu, po které teď kráčím.

P. P. S. Článek se stejným tématem ve verzi, kde se věnuji turbulencím ve svém vnitřním prožívání v průběhu své cesty, je na Maminkám: Jak se žije s Mazli mě a moje cesta k tomu. A kdyby vás zajímalo, k čemu vám může být užitečné, že články na Mazli Mě mají dvě verze, koukněte na stránku Proč dvě verze článků.

V Mazli mě od roku 2021 pomáhám rodičům najít klid, blízkost a lásku bez podmínek – k dětem i sobě samotným. ❤️ Pro zaneprázdněné rodiče jsem vytvořila průvodce zdarma Začni se domlouvat a pro ty, kteří zažívají s dětmi turbulentní období (nebo chtějí zjistit, jak se mu vyhnout :)), jsem napsala knihu Vyřeš to bez křiku. Pohladí, podpoří a ukáže jasnou cestu, kudy z náročných chvil. A také to, jak se jim příště svedete hladce vyhnout.

Chcete vědět, jak jsem se od hraní počítačových her dostala k láskyplnému rodičovství? Přečtěte si můj příběh.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.