Dve verze clanku Nahled

Maminkám: Proč píšu pro vašeho muže ty „jiné“ články?

Krátká odpověď je: Dvě verze stejného obsahu jsou jednoduše potřeba.

Chcete delší? Tady je. Laskavá čtenářka odpustí genderovou generalizaci, používám ji jen pro snazší předání svého pozorování. Následující slova jsou jistě poplatná lidským bytostem obecně bez ohledu na to, co kdo skrývá v kalhot(k)ách.

Ale proč tedy psát stejný text ve dvou vydáních – pro maminky a tatínky?

Protože v ženském světě najdeme:

Empatický styl komunikace

Z mé zkušenosti ženy komunikují vcítěním a empatií, díky kterým mohou efektivněji poskytnout útěchu a podporu.

Nasměrování příběhem

Taková forma sdílení je ženám blízká, a pokud s nimi takto někdo komunikuje, snadno vydestilují to přínosné pro sebe.

Zahlcení dlouhým povídáním

Zároveň ale občas při debatách s muži narážejí na to, že se jim nedaří své myšlenky efektivně předat a zamotají se.

Na druhou stranu muži:

Se snadno soustředí na cíl

Muži většinou excelují ve fokusu na konkrétně definované problémy a s lehkostí identifikují možné překážky a najdou řešení.

Vítají přehlednou strukturu

Tváří v tvář vykládající ženě (nebo obsahu určenému ženám) se po jisté době začnou nudit a chtě nechtě ztrácí pozornost.

Někdy míjejí jemné nuance

Avšak pokud jim fundamentální aspekty sdělení nedávají smysl, jdou podstatné detaily mimo ně. A pak chybí v celkovém obrazu.

Stejná forma komunikace nemůže předat stejnou informaci oběma.

Co sedne jednomu, druhý vstřebá z pouhých deseti procent. Pak bude tak zahlcený vjemy, emocemi a, inu, slovy, že si ani z toho mála neodnese nic užitečného. A co bude vyhovovat druhému, bude pro prvního moc strohé, nedotkne se to jeho srdce a neumožní mu si z toho načerpat sílu a naději.

Proto na Mazli Mě najdete články dvojmo. Stejný smysl, jenom v jiném kabátku. Tak, aby sedl na míru, a ne jako uniformně sekaná konfekce, která tady vlaje a tuhle tísní.

Verze pro maminky: Prožívání a emoce

Pro ty, kteří pro pochopení potřebují cítit propojení. Ať chtějí, nebo ne, vnímají emoce a pocity všech účastníků konverzace a vyhodnocují je instinkty starými jako lidstvo samo. Ty je neomylně vedou k pohodě, lásce a laskavosti, která vládne celou skupinou. Ať už je to tlupa, pospolitost, vesnice nebo rodina.

Naživo bych vám předala spoustu informací už jen tónem hlasu, pohybem, gestikulací, mimikou… Tady to takhle nejde. To mě ale nezastavilo Vykročila jsem cestou příběhů, které rozkrývají vnitřní světy a pomáhají rodičům a dětem si porozumět.

Když uvidíte, že vás oba motivuje láska, zjistíte, že je snadné se domluvit. Nebo si odpustit, když to zrovna nejde, a místo hrubých slov se pomazlit.

Verze pro tatínky: KISS style (Keep it Short’n’Sweet)

Prezentovaná v kulisách mužského světa. I tady je cestou příběh a pochopení vnitřních světů, ale podaný jiným způsobem.

Protože málokterý muž ocení při povídání o rodičovství styl vyprávění à la Jane Austinová. Chtějí to krátké, efektivní a pokud možno vtipné. Prostě Keep It Short and Sweet (volně přeloženo: „chci to rychle a ať mi to šmakuje“ ).

Bude tam programování, superhrdinové, Dungeons’n’Dragons (DnD), auta, vnadné ženy i bojová umění a strategie. Dobře, ty vnadné ženy budu držet na minimu, abych neodváděla pozornost od tématu. 😉

Ale co to dělá webu určenému ženám?

Máte doma fandu do témat zmíněných výše? Tyhle články mu můžete s klidem poslat a použít je jako takový otvírák pro dané téma, až se budete chystat ladit domácí pohodu.

Lehkostí a vtipem obejdou hradbu nepochopení, promluví k srdci a duši, a pomůžou s tím, abyste se pak oba bavili o stejné věci.

Je to můj dárek pro vás, ženy. Od jedné mámy pro druhé. Protože já jsem právě taková máma s právě takovým mužem a přesně tohle mi chybělo.

A taky mě moc baví je psát 🙂

Proč jsem s tím přišla zrovinka já?

Ženou jsem se narodila a v mužském kolektivu jsem strávila celý život. Tak, jak jsem rozvíjela svou empatii, laskavost a tvořivost, trénovala jsem i sílu, nezdolnost a schopnost ochránit. Ženskost. Mužnost.

KT_usmev

Dlouho jsem si myslela, že nejsem pořádná žena, když je moje práce, studium i hobby a kamarádi spíše klučičí. A ani pořádný muž, protože se kromě marvelovek ráda podívám i na filmy taneční a pěvecké a, no, nejsem vhodně vybavena ve spodním regionu.

Trápila jsem se, že nezapadám nikam.

Ale pak jsem si uvědomila: Není to prokletí. Je to dar. Mluvím jazyky dvou zcela odlišných skupin a zároveň jsem integrální součástí jich obou a chápu jejich vnitřní fungování.

Rozumím mu takovým způsobem, jak to zprostředkovaně, bez osobního prožitku, není možné. Díky tomu mohu plnohodnotně předávat sdělení dotýkajících se citlivých témat dvěma odlišným systémům.

Ale co víc – vzhledem k tomu, že rozumím oběma, mohu tyto světy propojit. A to i ve chvíli, kdy se zdá, že to není možné.

Pokud u vás doma platí, že…

Zdá se vám těžké se s partnerem bavit o některých tématech? Hned se hádáte?
Často zabřednete do obviňování či obhajování nebo si berete věci osobně?
Domluva, a ještě navíc v klidu vám zní jako nedosažitelná rajská hudba?

Mohou vám KISS články ušetřit spoustu debat do noci. Budete se pak spolu moci soustředit na to, co je důležité:

Jak to teď doma máte a jak to doma mít chcete.

O to tu totiž jde. Jakmile na to přijdete, budete už jen postupně hledat svou společnou cestu, jak se k tomu cíli dostat. Vše, co potřebujete, máte v sobě. Ale pokud zrovna nevíte, kudy k tomu, ráda vám s tím pomůžu.

Můžete začít třeba s mým eBookem zdarma Týden s láskou bez podmínek. Koncipovala jsem ho jako intro do lásky bez podmínek pro začátečníky a během několika dnů si díky němu skutečně osaháte a nacítíte, jaká pohoda a harmonie může u vás doma být. Jen bacha na to, možná už to pak nebudete chtít jinak 🙂

Chcete si rovnou přečíst nějaké ty moje „jiné“ články?

První článek, který jsem napsala ve verzích pro maminky a tatínky, byl o tom, že pláč děťátka nejenže není špatně, ale naopak je skvělou příležitostí, jak opečovat nejen děťátko a sebe, ale i váš vztah.

Tady máte obě pojetí stejného tématu. Které vám sedne víc? 🙂

A ve dvou verzích naleznete i povídání o tom, jak jsem se dostala k Mazli mě 🙂

Ať už s vámi více bude ladit verze opečovávací nebo KISS, moc vám přeju, ať s ní do vašeho života přijde to, s čím jsem ji psala – porozumění, přijetí, klid a láska bez podmínek pro sebe samotné i vaše děti 🙂

Mějte se nádherně,

Vaše KT z Mazli mě

P. S. Jako prioritu Mazli mě aktuálně vnímám obsah ve verzi pro maminky. Chci ženám zprostředkovat svou osobní zkušenost, a jemnými otázkami je vést na cestě k jejich vlastnímu vnitřnímu kompasu, aby bez pochyb věděly, že mohou samy tvořit svou cestu, svůj život a žít ho s dětmi a láskou bez podmínek.

Hravé chlapácké texty na míru mužům ajťákům, fandům aut nebo bojových umění budou přibývat postupně. Někdy bude verze pro pány kluky hned další publikovaný článek a někdy ne.

Kdyby vám k nějakému článku jeho KISS verze moc chyběla a doma vás to pálilo, tak mi napište a domluvíme se, co s tím vyvedem 🙂

Tagy:
V Mazli Mě ukazuji rodičům, že vše, co potřebují pro radostné a klidné dny s dětmi, mají sami v sobě. Předávám svou cestu, jak znovu objevit svůj vnitřní kompas a žít v laskavosti, štěstí, blízkosti a lásce bez podmínek. K sobě, dětem i partnerovi. Pokud si chcete hned vyzkoušet, jestli to je pro vás, koukněte na mého průvodce zdarma Týden s láskou bez podmínek :)

Zajímá vás, kdo vás bude provázet? Kdo je to ta KT z Mazli mě? Odpovědi najdete v mém příběhu.
Jste jako já víc na obrázky? Pak zavítejte na Instagram Mazli Mě. Se mnou a dalšími fanoušky pomazlení můžete potkat i na Facebook fan page, kde trousím krátká zamyšlení a inspiraci, nebo v uzavřené facebookové skupině. Tam otevíráme moje i vaše soukromější témata.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.